Diskografie - Rangers - Plavci

Zlaté hity
Universal Music
2009
Plavci Gold
Popron
2004
Trpasličí svatba
František Rychtařík
2003
Největší pecky Rangers
Universal / Venkow Records
2002
Chvála písni / Country Our Way
Sony Music / Bonton
2000
Rangers na cestách
DJ World Plus
2000
21x Minstrels
BMG Ariola
1999
Třetí zuby
BMG Ariola
1999
Stalo se na západě
Bonton Music
1996
Rangers live
Panton
1994
21x Plavci
Panton
1993
Druhá míza
Panton
1992
21x Rangers
Panton
1991
Country Grass Band
Supraphon
1987
Erb toulavého rodu
Supraphon
1984
Galaportrét
Panton
1984
Plavci
Panton
1978
Chvála písni
Panton
1977
Country Our Way
Panton
1975
Sláva
Panton
1975
Plavci V.
Panton
1974
Plavci IV
Panton
1973
Rangers III
Panton
1971
Rangers 1970
Panton
1970
The Rangers I.
Panton
1969
Rangers - Plavci

Rangers - Plavci

http://www.rangers-plavci.cz

Rangers - Plavci jsou česká skupina, která se od roku 1964, kdy byla založena, věnuje folkové a country hudbě. Nápad na založení kapely dostali Milan Dufek a Antonín Hájek při pobytu na řece Lužnici. K oběma mladíkům se přidali ještě Jiří Haler a Pavel Fáček, spolužák z ČVUT Jiří Veisser a studenti nedalekého gymnázia Mirek Řihošek a Jan Vančura. O rok později kapela odehrála svůj první koncert. Ten se konal ve Vinohradské sokolovně a odměnou bylo hudebníkům pivo s párkem.

V roce 1966 mladí hudebníci koncertovali v budově ČVUT na Karlově náměstí v Praze. Kapela se v této době navíc rozrostla o dalšího člena. Součástí skupiny hudebníků se stala zpěvačka Jarka Hadrabová, která s kapelou vystupovala až do roku 1969. V roce 1967 se Rangers umístili na prvním místě v soutěži Porta v Ústí nad Labem a poprvé vystoupili i na Slovensku. Od roku 1968 kapela pořádala pravidelné měsíční koncerty v sále Dopravních podniků, vystupovala na festivalech a těšila se kladným reakcím kritiků. Rovněž zahájila spolupráci s amatérským moderátorem Petrem Nárožným, který později v roce 1973 získal angažmá v divadle Semafor a kapelu proto opustil. V roce 1970 oslavila první milion prodaných desek na území Československé republiky.

V roce 1971 se na konci jedné kladné kritiky objevila věta „…proč se těch šest sympatických chlapců jmenuje jako američtí zabijáci ve Vietnamu…“ Tato poznámka se stala příčinou tlaku na kapelu, který vyústil v její přejmenování. Název elitní jednotky mladí hudebníci vyměnili za jméno Plavci.

V polovině 70. let Plavci zamířili i za oceán. V roce 1974 podnikli měsíční turné po klubech a podnicích v Buenos Aires. S programem ve španělštině pak vyrazili i na Kubu. Došlo také k několika obměnám v sestavě. Luděk Nekuda kapelu opustil, z divadla Ypsilon do ní naopak přišli Jan Vala a Jiří Vimmer. V roce 1976 se ale vše vrátilo do starých kolejí. Oba nově příchozí umělci kapelu opustili a mluveného slova i hry na několik nástrojů se opět ujal Luděk Nekuda, díky němuž Plavci neslezli z televizních obrazovek. V roce 1978 ale Luděk Nekuda kapelu definitivně opustil. O dva roky později do skupiny přišla modernizující sekce v podobě Jiřího Kaleše a Jiřího Jiráska. Plavci začali stále více vystupovat v zahraničí. Koncertovali v Portugalsku, Polsku, Maďarsku, Brazílii i Mexiku.

Na konci roku 1989 postihla kapelu osudová rána. Po těžké nemoci zemřel kapelník Antonín Hájek. V roce 1990 se kapela opět vrátila k původnímu názvu Rangers a do svých řad přijala baskytaristu Jana Podjukla. O dva roky později společně s legendou country hudby Davem Dudleym v Lucerně natočili společnou desku, která dostala název Country show. V roce 1994, kdy Rangers získali platinovou desku za dva miliony prodaných nosičů, podnikli svůj vůbec první zájezd do Spojených států a Kanady. Tři roky na to navštívili i Austrálii.

V roce 2005 přišel další šok. Přes slibný začátek roku, vzrůstající počet koncertů, úspěšná vystoupení na letních hudebních festivalech a hostování Honzy Vančury, se tento rok zapsal do historie skupiny černě. Duše celé kapely Milan Dufek totiž tragicky zahynul při koncertním zájezdu, který se konal v listopadu na ostrově San Andrés v Kolumbii. V důsledku této nešťastné události se členové kapely Jan Vančura, Mirek Řihošek a Max Presser, který byl členem Rangers od roku 1999, rozhodli působení kapely ukončit.

Po dohodě s rodinou Milana Dufka nakonec vzniklo nové složení skupiny Rangers, jejímž cílem bylo autenticky připomenout nejslavnější éru legendární kapely. Členy hudebního uskupení se stali multiinstrumentalista a zpěvák Karel Macálka, kontrabasista a zpěvák Dušan Reichmann a zpěvačka Iva Hajnová. Skupinu opustili Jiří Kaleš, Jan Podjukl a Luboš Řehák. Po intenzivním zkoušení vyrazili Rangers v únoru roku 2006 na úspěšné vzpomínkové turné na Milana Dufka, které dostalo název Poutník s kytarou.

V současnosti kapela koncertuje především v Čechách a na Slovensku a nahrává nové desky. Od roku 2009 už ve skupině neúčinkuje Dušan Reichmann, kterého vystřídal kontrabasista František „Goliš“ Drápal. V roce 2013 kapelu po sedmileté spolupráci opustil i Jan Vančura. Skupina s názvem Rangers – Plavci tak dále pokračuje ve složení Iva Hajnová, Max Presser, Karel Macálka, František „Goliš“ Drápal a Mirek Řihošek.

Zobrazit méně