Jana Kratochvílová

Jana Kratochvílová

Praha

Jana Kratochvílová je zpěvačka, textařka a skladatelka, která se narodila 14. ledna 1953 ve Zlíně. Je první tuzemskou pěveckou hvězdou, která se rozhodla vystupovat s písněmi ve stylu rock reggae.

Umělkyně, která je známá svým výstředním zjevem a zcela nezaměnitelným hlasovým projeve, se v dětství učila hrát na housle, avšak v období dospívání ji začala více bavit hra na bratrovu kytaru. Od raného věku měla zálibu i v tanci.

Její první veřejné pěvecké vystoupení se uskutečnilo v roce 1973 v televizním pořadu pro vojáky základní služby, kde účinkovala společně s Country Beatem Jiřího Brabce. Poté působila v divadle Dostavník, zpívala s Pražskými trubadúry, se skupinami Variace, Jezinky, Bezinky, Expanze a Jazz Q Martina Kratochvíla. V druhé polovině 70. let vystupovala se skupinou Kroky Františka Janečka. Nakonec si v roce 1979 založila vlastní bluesově rockovou kapelu, které dala název Motor. V letech 1981 až 1983 pak zpívala s průkopnickou rock reggae kapelou Heval.

Kvůli svému výstřednímu chování i vzhledu se v socialistickém Československu setkávala s mnoha překážkami. V roce 1983 získala povolení účinkovat na irském hudebním festivalu. Ihned po jejím odjezdu do zahraničí ale bylo všude rozhlášeno, že emigrovala. Kratochvílové tedy nezbylo nic jiného, než v Anglii zůstat. Po návratu do Československa by ji totiž čekalo vězení. V roce 1984 pak za ní přijel i její přítel Jiří Hrubeš, který byl bubeníkem v kapelách Pražský výběr a Žlutý pes.

V Londýně se Kratochvílové dařilo. Vystupovala zde pod uměleckým pseudonymem Jana Pope a v roce 1985 společně s Pavlem Trnavským a Jiřím Hrubešem podepsala nahrávací smlouvu u LP Bohemian. O rok později vydala desku, která vyšla hned v několika evropských zemích. Nahrávací smlouvu s vydavatelstvím však zrušila, neboť se nepohodla s novým vedením.

V dalších letech se česká rodačka dala na nezávislou dráhu. Věnovala se studiu filozofie a alternativní medicíny. Spolupracovala s množstvím alternativních umělců a zaměřovala se především na styl nová vlna a anarchistický hard core. Anonymně zpívala i v několika kostelních sborech. V 90. letech se skupinou Illuminati jezdila po klubech a alternativních festivalech ve Velké Británii.

V roce 2003 se společně s Jiřím Hrubešem začala častěji vracet do své vlasti a navrátila se na domácí klubovou i festivalovou scénu. Svou nejnovější hudební tvorbu zpěvačka označuje jako písně světla a lásky.

Zobrazit méně
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});