Diskografie - Nightwork

Nightwork

Nightwork

http://www.nightwork.cz

Nightwork je česká hudební skupina, kterou v roce 2005 založili František Soukup a Emil Kopta, aby tak získali záminku k záškoláctví. Rozdílné názory však nadějné hudebníky brzy donutily spolupráci ukončit. Součástí skupiny se stal herec Jakub Prachař a kapela prošla poměrně bouřlivým vývojem. Hudební vydavatelství o jejich kontroverzní tvorbu nejevila zájem. Prosadit se na trhu českého showbyznysu se tak mladým muzikantům zpočátku nedařilo. V urputném snažení jim nepomáhala ani slavná jména rodičů některých členů kapely. Naopak, členové kapely byli často obviňováni z protekce a dveře nahrávacích studií se jim zavíraly. Nakonec se kapela rozhodla své debutové album vydat sama. Vlastní produkci si nakonec členové skupiny oblíbili, neboť jim poskytovala bezbřehou svobodu pro svou hudební tvorbu.

Po letech snažení ale kapela nakonec našla oporu ve skladateli Ondřeji Soukupovi, otci Františka Soukupa, který talentovaným hudebníkům zapůjčil vlastní nahrávací studio. Úspěch se ale s první vydanou deskou nedostavil, kapela proto prošla drobnými personálními změna. Frontmanem skupiny se stal zpěvák Vojtěch Dyk, jehož hlas budil u posluchačů kladné reakce. Fanoušky si kapela získala především cover verzí písně Mája od Karla Gotta, jejíž videoklip, který vznikl během necelých dvaceti minut, na YouTube shlédly více než 4 miliony lidí. Velkou popularitu skupina získala v roce 2008, kdy pustila do éteru píseň Globální oteplování, k níž vytvořila šokující videoklip, kterým otevřeně podporovala homosexuální menšinu. Tento hudební počin vzbudil obrovskou vlnu mediální kritiky a byl následně stažen z internetu i rádií.

Deska s názvem Tepláky aneb kroky Františka Soukupa vyvolala nejen teplákové šílenství, ale zaujala také akademiky české populární hudby. Členové kapely Nightwork se rázem stali majiteli několika hudebních ocenění. Není divu. Úvodní song Tepláky totiž propagovali s nezbytnou dávkou recese i mimo koncertní pódia, jako tomu bylo například při předávání hudebních cen Český slavík. Touhou vybočovat z řady, jíž jsou členové kapely pověstní, si vytvořili nálepku buřičů, kteří se hrdě hlásí k názoru, že to, co nešokuje, nikoho nezajímá, a že recese je jejich obrana proti blbosti.

Výsměch a recese však nejsou jedinými projevy, kterými se kapela profilovala. Hudebníci se totiž angažovali i v oblasti charity a dobročinných akcí, kterými se snažili pomáhat dětem a handicapovaným lidem. Členové kapely se také nikdy nebáli veřejně ohradit vůči politickému dění, korupci, bezpráví či takzvané české malosti. Úspěšní muzikanti veřejně kritizovali i bulvární tisk, což novináře vedlo k neutuchající snaze poškodit jednotlivé členy kapely. Šílený hon na soukromí populárních hudebníků nebral konce, a tak se kapela na čas stáhla do ústraní, kde se v klidu připravovala na další koncertní turné. Přestože kapela i nadále účinkovala na mnoha festivalech, zůstával jejich repertoár dlouhou dobu nezměněný a členové skupiny se čím dál více věnovali především mimoskupinovým projektům.

V březnu roku 2013 kapela oznámila, že na podzim chystá šňůru s názvem ČAUKi MŇAUKi TOUR. Turné se ale nakonec zkrátilo na jediný koncert v O2 Areně, po kterém se kapela rozhodla ukončit své působení na hudební scéně. Možnost vzájemné budoucí spolupráce ale její členové nikdy nevyloučili.

Zobrazit méně