Louis Armstrong

Louis Armstrong

New Orleans

https://www.louisarmstronghouse.org/

Slavný americký jazzový zpěvák a trumpetista Louis Daniel Armstrong, známý také pod přezdívkami Pops nebo Satchmo, se narodil 4. srpna 1901 v černošské čtvrti v New Orleansu. Přesné datum Armstrongova narození ale není známo. Americký jazzman totiž jako datum svého narození udával Den americké nezávislosti roku 1900, tedy 4. července 1900, což často činili lidé, kteří neměli rodný list.

Rodiči slavného jazzového zpěváka byli Willio a Louvise Armstrongovi. Otec se se svým potomkem a jeho matkou téměř nestýkal, což talentovaný umělec nesl velmi těžce. Matka se přestěhovala do středu černošské čvrti Storyville a syna svěřila do výchovy své tchýně. Poslala pro něj až v roce 1905, kdy potřebovala, aby se o ni a o svou tříletou sestřičku Beatrice postaral. Malý Louise Armstrong se stal hlavou rodiny. Jídlo musel shánět sám, jelikož jeho matka bývala pryč i několik dní v kuse. Peníze si většinou vydělával prodejem novin. Občas dělal také poslíčka prostitutkám, kradl a hrál kostky. Nakonec skončil v polepšovně – a to za střelbu z bujarosti na Silvestra. Zde se naučil hrát na kornet. Svůj první vlastní kornet pak získal od Joea Olivera, kapelníka jazzové hot skupiny.

Od roku 1918 působil v uskupení Kid Ory’s Brown Skinned Babies, později účinkoval v Tuxedo Brass Bandu a v orchestru Fata Marablea. Následovalo účinkování v hudební skupině Paula Domingueze a v triu Shelbyho Singletona. Od roku 1922 působil v Chicagu, kde vystupoval se skupinou King Oliver’s Creole Jazz Band, s níž v roce 1923 vytvořil své první hudební nahrávky - skladby Dippermouth Blues, Chimes Blues nebo Snag Rag. Nahrával také s vlivnými skupinami Hot Five a Hot Seven.

Když se do nadějného muzikanta zamilovala Lillian Hardin, začala se o něj úzkostlivě starat. Armstrong se s její pomocí rozvedl se svou první manželkou, kterou byla jedna z prostitutek, a v roce 1924 se oženil podruhé – tentokrát s Lillian Hardin.

Od roku 1924 hrál Louis Armstrong s tradičně zaměřenou skupinou All-Stars, o rok později se stal jejím frontmanem. V letech 1928 až 1929 vedl také proměnlivou formaci Savoy Ballroom Five. V období od roku 1929 do roku 1947 působil s vlastními velkými orchestry, jejichž hlavními postavami byli Carroll Dickerson, Zilmer Randolph a Luis Carl Russell.

V evropských zemích vystoupil poprvé v roce 1932. Jeho pražský koncert z roku 1965 se pro mnoho českých a slovenských fanoušků stal nezapomenutelným hudebním zážitkem.

Kromě hudby se Louis Armstrong věnoval i herectví – objevil se například v dramatu Ex: Flame z roku 1930, v komedii Pennies From Heaven z roku 1936 nebo ve filmu Hello Dolly! z roku 1969. V roce 1939 si zahrál v broadwayském muzikálu Swingin' The Dream.

Byl jedním z těch, kteří předurčili hudební tvář celého století. Vyrůstal v primitivním prostředí, proto věřil, že když naplno a bez zábran vyjádří to, co cítí, je to v pořádku a nemusí se nijak ospravedlňovat. V tomto přirozeném vyjadřování tkvělo jeho kouzlo osobnosti. Někteří mu vyčítali přílišnou podbízivost bělošskému obecenstvu. Jeho gesta, grimasy a výstřední přehánění „černošství“ však byly především doplňky jeho představení. Armstrong byl profesionál, takže kromě mistrovského zvládnutí hudebního nástroje dokázal být i showmanem, poskytujícím zábavnou podívanou. Po jeho boku mnoho let vystupovala i lady jazz Ella Fitzgeraldová.

První infarkt jej postihl už v roce 1959 a říká se, že když 6. července 1971 umíral, tak se na své smrtelné posteli smál. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a jedna z jeho nejznámějších skladeb na trumpetu - píseň Melancholy Blues – byla vybrána jako vzorek pozemské hudby, který byl na Zlaté desce Voyageru vynesen do vesmíru.

Zobrazit méně